Predstavljanje knjige "One misle da smo male"

Autor: Lidija Blagojević, 28. 3. 2011.

U petak, 25. ožujka 2011. u našoj je školi povodom Dana škole održano predstavljanje knjige "One misle da smo male".

Knjigu su predstavile njezine autorice  dr. Julijana Matanović i dr.  Anka Dorić uz moderiranje naše ravnateljice Marije Šerić, prof. U prestavljanju su sudjelovali učenici prvog i drugog razreda, izvođenjem ulomaka iz knjige. Učenike je animirala profesorica Kristina Bajus. Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Sa stranica  internetske knjižare Moderna vremena (http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjige-opsirnije.php?ppar=6940 )   prenosimo osvrt na knjigu:

"S prevalencijom od 9-13%, odnosno oko 630 milijuna zaraženih u svijetu, infekcija humanim papiloma virusom (HPV) najčešća je spolno prenosiva bolest među mladom populacijom. U Hrvatskoj svake godine od raka vrata maternice oboli oko 400, a umre oko 200 žena. Ustaljena citološka metoda probira (Papa test) kojom se bolest otkriva na vrijeme i HPV-DNA test za potvrdu infekcije i određivanje HPV genotipa dostupni su u zdravstvenoj zaštiti. U preventivnim mjerama, osim organiziranog programa probira na nacionalnoj razini, neizostavan je dio primarne prevencije i suvremeni program spolnog odgoja o odgovornom spolnom ponašanju.

Međutim, informiranje o HPV infekciji još je uvijek nedostatno u svijetu i u nas, a svijest o značaju prevencije nedovoljno razvijena, osobito među spolno aktivnim tinejdžerima i adolescentima, mladoj populaciji koja je ne samo najviše pogođena nego i misli da je dobro informirana, a zapravo stječe „znanja" o spolnim bolestima iz najčešće nepouzdanih i senzacionalistički intoniranih izvora, na pedagoški i socijalno-zdravstveno neprikladne načine.

Da bi se ovaj problem približio ponajprije mladoj populaciji, književnica Julijana Matanović i liječnica Anke Dorić stvorile su književno-dokumentarnu priču o jednoj ženskoj sudbini s kojom se prepleće u jednostavnoj formi izloženo stručno medicinsko štivo.

Ovaj književno-stručno-medicinski uradak ima posebnu javnozdravstvenu vrijednost jer je prvi ovakve vrste u suvremenoj domaćoj literaturi za mlade. Autorice knjigom žele doprinjeti širenju istinitih informacija i stručnih spoznaja o mogućnostima prevencije i liječenja HPV infekcije. Ciljne skupine su primarno mlada populacija, te njihovi roditelji i učitelji.

Posebna je svrha knjige osvijestiti potrebu prestanka tabu-šutnji i stigmatizacije spolno prenosivih bolesti općenito i učiniti istinite i valjane informacije o ovoj bolesti lako dostupnima mladima na pedagoški, psihološki i znanstveno-medicinski primjeren način."