Naši učenici na književnoj večeri

Autor: Lidija Blagojević, 9. 3. 2011.

Učenici naše škole s profesoricom Kristinom Bajus nazočili su predstavljanju nove knjige Mire Gavrana.

PREDSTAVLJENA NOVA KNJIGA MIRE GAVRANA

Intrigantni detalji iz života Franza Kafke

Već dugi niz godina Miro Gavran odlazi u Prag i svaki put ima osjećaj da je tamo negdje Franz Kafka. Tako je počela njegova priča o jednom od najvećih pisaca 20. stoljeća, koja je rezultirala romanom Kafkin prijatelj, predstavljenim u ponedjeljak navečer u Clubu galeriji Magis.
Književnik i dramatičar, poznatiji u širem kontekstu kao dramski autor, koji potpisuje više od 200 kazališnih premijera diljem svijeta, ovaj put je iznenadio čitatetljsku publiku malom ali vrijednom knjigom.
- Gavran je otvorio zanimljiv niz Priča na dar. Upravo je njegov roman Kafkin prijatelj prva knjiga u toj ediciji - rekla je predstavljačica Helena Sablić Tomić.
To džepno, svileno izdanje na 183 stranice, pojasnila je, velika je priča koja je stala u malu knjigu.
Priča je to o prijateljstvu Franza Kafke i Maxa Broda, puna intrigantnih detalja, koja otvara novi Gavranov niz.
- Rezultat je zanimljiv, brzočitajući roman, no nije samo riječ o biografiji Franza Kafke i njegovom odnosu prema Maxu Brodu i Mileni nego i o srednjoeuropskom kontekstu, Pragu, kavanama koje su okupljale intelektualce - istaknula je Sablić Tomić.
Također, Gavran potiče čitatelja da razmišlja što znači i kako gordo zvuči riječ prijatelj iz naslova njegova romana.
- Nisam s lakoćom napisao taj roman. Odustajao sam nekoliko puta. Tek kada sam našao formulu: sistem oduzimanja, a ne dodavanja, bio sam spreman za taj veliki posao - rekao je Gavran.
Ono što je razveselilo autora Gavrana i predstavljačicu Helenu Sablić Tomić, činjenica je da je promociju popratila brojna mlada čitateljska publika.
Tomu su zaslužni profesori hrvatskog jezika Druge gimnazije (jezične), koji su doveli oko 50 učenika na druženje s poznatim književnikom. Pridružili su im se studenti kroatistike osječkog Filozofskog fakulteta i brojni ljubitelji knjiga i drama Mire Gavrana.

Vesna LATINOVIĆ

Izvor: Glas Slavonije