Nije primljena na fakultet unatoč 100-postotnom uspjehu na maturi

Autor: Lidija Blagojević, 24. 6. 2010.

USPJEŠNA OSJEČANKA MORAT ĆE STUDIRATI U ZADRU, A NE U ZAGREBU

Maturantica osječke II. gimnazije Magdalena Kozić državnu maturu iz talijanskog jezika položila je sa 100-postotnim uspjehom, te je ovogodišnja državna prvakinja iz istog predmeta. No bez obzira na ostvarene uspjehe, ne može postati studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu!
Naime, suprotno pravilnicima o državnoj maturi, na Filozofskom fakultetu ostvareni uspjeh na nacionalnim završnim ispitima budućim studentima nije dovoljan za upis. Obvezno je polaganje tzv. testa inteligencije, koji za upis donosi više bodova nego sam rezultat državne mature, te je uz to - u nevjerici priča Magdalena Kozić - loše koncipiran i nerazumljiv.
- Ispit nisam položila. Pitanja su zaista bila čudna, nerazumljiva i nisu imala nikakve veze s klasičnim testovima inteligencije ili sa studijem francuskog i talijanskog jezika koji sam htjela upisati. Primjerice, 20 minuta od ispita "potrošila" sam odgovarajući samo na jedno pitanje tipa "izbaci uljeza". Glavni pojam je bila ovca, a sporedni su pojmovi bile razne druge životinje, od kojih se svaka na neki način s ovcom može povezati. Trebalo je od sporednih životinja izabrati jednu koja, po bilo kojem kriteriju, nema ništa zajedničko s ovcom! Možda zvuči jednostavno, ali nije bilo tako - priča Magdalena, te dodaje kako je mnogo gore od same koncepcije testa činjenica da je on osnova za upis na Filozofski fakultet jer od 300 bodova, koliko je za upis potrebno, on nosi čak 270 bodova, a svi njeni raniji uspjesi i rezultat na državnoj maturi samo 20 bodova.
Magdalena se na rezultat testiranja žalila, no bez uspjeha. Željeni studij upisat će u Zadru bez ikakvih poteškoća, no teško joj je pomiriti se s činjenicom da unatoč tome što pripada skupini najboljih učenika u Hrvatskoj nije mogla upisati studij na fakultetu koji joj je bio prvi izbor.

FILOZOFSKI FAKULTET U ZAGREBU NE POŠTUJE KONCEPT MATURE

Uz Magdalenu stoje njeni profesori i ravnateljica II. gimnazije Marija Šerić, koji ne mogu vjerovati da ova odlična učenica nije položila test inteligencije. Kao ni da je bilo kakav tip testiranja važniji od zavidnog znanja. "Uopće je glupo raspravljati je li naša Magdalena inteligentna ili ne! Pa ona je odlična učenica, državna prvakinja iz talijanskog, osoba koja je briljirala na državnoj maturi. Jednostavno je neshvatljivo kako se nekoga kao što je ona može diskreditirati pri upisu na fakultet", kaže Šerić, dodajući kako je postupak prema Magdaleni dokaz da Filozofski fakultet u Zagrebu ne poštuje odluke Ministarstva, rad srednjoškolskih profesora, a ni sam koncept državne mature.

OSJEČKA II. GIMNAZIJA MEĐU DESET NAJUSPJEŠNIJIH

O tome da maturanti II. gimnazije ne bi trebali imati nikakvih poteškoća s upisom na fakultete govore statistike rezultata državne mature. Naime, ova je osječka škola proglašena sedmom u državi po uspješnosti učenika na završnim nacionalnim ispitima. Odlični rezultati su postignuti iz svih predmeta, pa čak i iz prirodoslovnih, čime je, kako kaže ravnateljica Marija Šerić, sa škole skinuta stigma isključivo "jezične" gimnazije, pogodne za učenike kojima slabije ide matematika, fizika, biologija...

Izvor: www.glas-slavonije.hr