Oscar znanja zasluženo pripao II. gimnaziji Osijek - i to dva puta

Autor: Lidija Blagojević, 9. 6. 2010.

Valentina Milanović i Magdalena Kozić, učenice II. gimnazije, pobjedom na državnom natjecanju svoju su školu, po osvojenim prvim mjestima, dovele na sam vrh u Osječko-baranjskoj županiji.

Valentina Milanović učenica je prvog razreda II. gimnazije i odnedavno prvakinja državnog natjecanja iz hrvatskog jezika. Simpatična tinejdžerica kojoj, kako priznaje - bolje leže prirodni predmeti od društvenih, s lakoćom je riješila trinaest stranica čiste gramatike i osvojila zasluženo prvo mjesto. Magdalena Kozić, maturantica II. gimnazije, prije svog nedavnog odlaska školi je poklonila prvo mjesto na državnom natjecanju iz talijanskog jezika. Važno je napomenuti kako je Magdalena prva Slavonka u povijesti ovog natjecanja kojoj je pripala titula prvakinje.
"Uspjeh naših učenica dokaz je da se trudom i radom može postići puno toga – istaknula je Valentinina mentorica", Kristina Bajus, prof.
190 prvaka osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske, među kojima su bile Valentina i Magdalena te mentorice, Vlasta Zdravčević-Vrkić i Kristina Bajus primili su, na poziv Agencije za odgoj i obrazovanje te MZOŠ-a, nagradu 'Oscar znanja' u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Osim ove dvije učenice, našu su županiju predstavljali i učenici OŠ Franje Krežme te Srednja škola Valpovo i Gimnazija A. G. Matoša Đakovo.

- "Iako je naziv Oscar izrazito populistički, učenje i znanje treba popularizirati kako bi učenici shvatili vrijednost dodatnih aktivnosti i dodatnog učenja" – izjavila je ravnateljica II. gimnazije, Marija Šerić te ističe kako su ovo najbolji rezultati, ali nisu jedini.

Učenici II. gimnazije sudjelovali su i na Državnim natjecanjima i iz drugih područja (njemački jezik, povijest, filozofija), a ostvarili su zavidne rezultate na Županijskim natjecanjima i iz prirodnih znanosti.

Hrvatska V.S. Njemačka

Da jezičari nisu aktivni samo na području hrvatskog i talijanskog jezika, pokazuje nedavno realizirana suradnja između Hrvatske i Njemačke.

Riječ je o međunarodnom projektu naziva 'Okoliš gradi mostove' koji potiče suradnju između srednjih škola, s naglaskom na gimnazije. Glavni cilj projekta, kojeg u potpunosti financira njemački institut IZOP, je očuvanje okoliša i razvijanje ekoturizma. Trinaestero učenika drugih razreda Jezične gimnazije zajedno sa svojim profesoricama Mirjam Goll i Rominom Tomas-Grđan , posjetilo je berlinsku gimnaziju Freiherr vom Stein Oberschule. U razdoblju od 16. – 23. svibnja učenici su kroz intenzivna druženja upoznali njemačku kulturu, način života, ali i načine očuvanja okoliša. Posjet berlinske gimnazije Osijeku predviđen je za 20. lipanj, gdje će učenici jezične gimnazije Nijemce upoznati s poznatim osječkim znamenitostima i baranjskim ponosom; Kopačkim ritom.

Izvor: osijek031.com