Učenici koji će na kraju nastavne godine imati zaključene jednu ili dvije negativne ocjene

Autor: MIRTA FAKTOR, 7. 5. 2010.

Dodatno tumačenje Pravilnika

Učenici koji će na kraju nastavne godine (18. svibnja 2010.) imati zaključene jednu ili dvije negativne ocjene NE MOGU pristupiti ispitima državne mature u svibnju i upućuju se na jesenski rok državne mature.

Svi ispiti koje su do tada položili priznaju im se do kraja školske godine, odnosno do 31. kolovoza 2010.

Međutim, to se NE ODNOSI  i na dijelove ispita, odnosno na prvi dio ispita iz Hrvatskoga jezika i stranih jezika (esej). Učenik koji je upućen na jesenski rok mora ih ponovno pisati. Jedan od razloga za to jest činjenica da ostvareni broj bodova u prvom dijelu ispita u ljetnome roku ne mora biti dostatan za položeni ispit u jesenskom roku te bi učenik bio onemogućen položiti ispit s uspjehom.

Učenici koji se upućuju na jesenski rok moraju prijaviti polaganje ispita državne mature elektroničkim putem na stranicama www.postani-student.hr  na način kako su prijavljivali i ispite u ljetnome roku, prema rokovima u Kalendaru provedbe ispita za školsku godinu 2009./2010.

Ukoliko ne poprave ocjene na popravnim rokovima, odnosno do 31. kolovoza 2010. svi položeni ispiti im se poništavaju, kao i učenicima koji su na kraju nastavne godine ocijenjeni s više od dvije negativne ocjene.

Učenici koji su stekli pravo pristupanja ispitima državne mature u svibnju, a iz OPRAVDANIH razloga nisu pristupili prvome dijelu ispita (nisu pisali eseje) IMAJU PRAVO pristupiti drugome dijelu ispita iz Hrvatskoga jezika i stranih jezika. Učenici koji su neopravdano izostali upućuju se na polaganje tih ispita u jesenskom roku.

Mirta Faktor