Naša učenica prva na državnom natjecanju iz talijanskog jezika

Autor: MAJA RAVLIĆ, 2. 5. 2010.

Mediji o našoj učenici Magdaleni Kozić (4.d) koja je ostvarila veliki uspjeh na natjecanju iz talijanskog jezika u Opatiji

"SENZACIJA U OPATIJI: OSJEČANKA NADMAŠILA ISTRANE

Maturantica Magdalena prvakinja iz talijanskog jezika

Magdalena Kozić, maturantica II. (jezične) gimnazije, državna je prvakinja iz talijanskog jezika. Njezin uspjeh još je veći ako se zna da je prva Slavonka u povijesti ovog natjecanja koja je osvojila tu laskavu titulu.
Magdalena je bila prava senzacija u Opatiji. Na proglašenju pobjednika njezini vršnjaci iz Istre i njihovi mentori ostali su šokirani, jer su oni do sada suvereno vladali ovim natjecanjem i redovito osvajali prva tri mjesta. Od 12 učenika najboljih u državi, koliko ih je sudjelovalo na natjecanju, svi su iz Istre i Dalmacije, osim Magdalene, po jednog učenika iz Zagreba i Varaždina. “Prvi put Osijek ima državnu prvakinju iz talijanskog i vrlo smo ponosni da je to naša učenica”, kaže ravnateljica Marija Šerić. Zadovoljstvo ne skriva ni Magdalenina mentorica, prof. Vlasta Zdravčević-Vrkić, koja ističe da je uz dva obvezna strana jezika, engleski i njemački, njezinoj učenici talijanski treći jezik i uči ga kao izborni predmet. “Ispit na državnom natjecanju sastoji se od slušanja i čitanja s razumijevanjem, pisanja eseja i pisanog testa iz gramatike, prezentacije odabrane teme te usmenog razgovora s izvornim govornikom”, objašnjava Magdalena. Iz gotovo svih područja mlada je Osječanka osvojila maksimalnih 100 bodova, a jedino je iz gramatike imala 94 boda. Magdalena se veseli stipendiji, koju planira realizirati na ljeto, a domaćin joj je talijanski grad Perugia i tamošnje sveučilište za strance. Nada se da će uspjeti pokriti troškove te da će joj u tome pomoći Grad i Županija. Nakon mature planira upisati talijanski i francuski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu."

V.Latinović, Glas Slavonije