preskoči na sadržaj

II. gimnazija Osijek

 > Projekti

Školska psihologinja u posjetu Finskoj

Autor: Ivana Azenić, 26. 5. 2022.

 

U svibnju ove godine Finska nacionalna agencija za edukaciju organizirala je osposobljavanje "Youth work in schools" za djelatnike škola u trajanju od 5 dana. Cilj osposobljavanja bio je upoznati nastavnike s dobrobitima rada s mladima u okviru redovne škole. Edukacija se odvijala u gradu Lahti, 100 km sjevernije od Helsinkija. Sudjelovali su nastavnici i djelatnici u neformalnom obrazovanju iz različitih država Europe, ukupno 21 osoba, a još jedan dio je otkazao sudjelovanje. 

Unatoč strahovima povezanim s najavom Eduskunte, Finskog parlamenta da se Finska priključuje NATO-u, tijekom našeg posjeta najopasnijom se činila utakmica između Švedske i Finske u hokeju. Finska je izgubila,a ni tu nije bilo pretjeranih izljeva emocija. Naši domaćini učinili su sve da izađu u susret našim brojnim pitanjima i zahtjevima. Zaključujem da se u Finskoj riječ „ne“ koristi tek kao posljednja opcija.

Mnogo je razlika između naših sustava, posebno u resursima kojima raspolažemo, no rekla bih da nismo ni potpuno suprotni u načinima kako organiziramo naš obrazovni sustav. Finski obrazovni sustav orijentiran je prema jednakim mogućnostima za sve učenike. Zbog toga naglašavaju važnost kvalitetnog, svima dostupnog javnog obrazovanja. Škole koje smo posjećivali, a kojima su osnivači općine, bile su takve - nove, velike škole koje uključuju puno djece različite dobi, s brojnim stručnim suradnicima kao podrškom nastavnom procesu, te otvorenim učionicama u kojima nastavnici rade u timovima. Jedna od škola primjerice namijenjena je za oko 1100 djece od vrtića do kraja srednje škole. U istu školu idu i učenici s posebnim obrazovnim potrebama, s tendencijom što više uključivanja u redovne razrede. U školama volontiraju umirovljeni nastavnici. Bogatstvo opreme u tim novim školama otvorenih prostora prvo je što dolazi do izražaja oku nastavnice iz Osijeka. Sve je pristupačno i slobodno za korištenje, a kreativni nered odaje dojam: „Nije nam bitno kako stvari izgledaju na površini, bitna je kvaliteta, dubina“. Tepisi i dobra zvučna izolacija daju mir i tišinu na koju nisam navikla. Primjetno je bilo odsustvo vreve našeg velikog odmora, ali razumijem smisao. Ne odgovara svima takva bučna okolina.

 

Škola radi u jednoj smjeni, a poslijepodnevne aktivnosti organiziraju djelatnici s mladima. Njihov je cilj omogućiti strukturirane aktivnosti i neformalno obrazovanje što većem broju učenika. Neki od njih organiziraju izvannastavne aktivnosti u školi, neki se uključuju u podršku nastavnicima u formalnom obrazovanju. Radnici s mladima predstavljaju stručnjake u neformalnom obrazovanju koje u Lahtiju zapošljava općina. Oni nadopunjuju podršku koju nastavnici u Finskoj imaju unutar škole: psihologe, savjetovatelje i edukacijske stručnjake. Zanimljiv je i njihov pristup međupredmetnim temama usmjerenim ka razvoju temeljnih kompetencija. One su pretvorene u jedan obavezan predmet koji učenici pohađaju u 5.razredu.

Naši domaćini naglašavaju važnost izvannastavnog rada s mladima u svrhu prevencije nepoželjnih oblika ponašanja i razvoja mlade osobe. Iako su i oni na početku ovakvog rada, vrlo jasno i glasno iskazuju dobrobiti takve suradnje škole i djelatnika iz neformalnog sektora. Već sam broj učenika koji se uključuje u grupe koje su organizirane u školi govori o važnosti takvog djelovanja. Osim učenika, u aktivnosti se uključuju i roditelji. Škola na taj način zaista postaje mjesto okupljanja za lokalnu zajednicu. Djelatnici s mladima, tzv. youth workers, prisutni su i u drugim obrazovnim sustavima, poput Estonije i Luksemburga, no njihov je doprinos u javnom obrazovanju, najveći upravo u Finskoj. Djelatnikom s mladima osoba postaje se nakon obrazovanja za takav rad, već sa 19 godina, nakon čega je moguć nastavak formalnog obrazovanja koji će oplemeniti rad takve osobe s mladima. Njihov doprinos radu škole uvjetovan je vizijom i dobrom komunikacijom s ostalim djelatnicima u školi.

Na kraju osposobljavanja, svjesna sam toga da se rad s mladima u našim školama u većini slučajeva oslanja na dobrovoljni angažman nastavnika i stručnih suradnika. S druge strane vidim da i uz brojne djelatnike s mladima u Lahtiju, nema dovoljno mjesta za sve ono što mladi žele. Odlično je kada je škola mjesto susreta s neformalnim oblicima obrazovanja, a takvi sadržaji trebaju biti dostupni mladima bez obzira na financijske mogućnosti njihovih obitelji. Iz tog je razloga ključna dobra suradnja škole s udrugama i klubovima u gradu, koje će raditi kontinuirano s učenicima.  Upravo je škola mjesto gdje se svi mladi okupljaju i stoga je najkraći put do njih. Također, smatram da se našim nastavnicima koji žele sudjelovati i organizirati izvannastavne aktivnosti u školi treba platiti taj dodatni rad i omogućiti edukaciju u različitim oblicima neformalnog rada. Sa mnom ostaje rečenica jednog od edukatora radnika s mladima: „You work with your personality“. A u stručnosti i brojnosti naših nastavnika imamo dovoljno širok krug koji može oplemeniti slobodno vrijeme mladih.

 








RASPORED SATI
 
Zaštita djece

Publikacije HAKOM-a vezane uz zaštitu djece na Internetu dostupne na poveznici
 
https://www.hakom.hr/default.aspx?id=1504
Video sadržaj "Kako zaštiti djecu na internetu" je dostupan na poveznici 
 
https://www.youtube.com/watch?v=zXxXfCbW0ss .

 
Anketa (mala)
Koliko sati dnevno provedeš na internetu?




 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2011.

Ukupno: 697308
 
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

 
 
 
Korisni linkovi
 
Arhiva dokumenata
 
 > Projekti
CMS za škole logo
II. gimnazija Osijek / Kamila Firingera 5, HR-31000 Osijek / gimnazija-druga-os.skole.hr / ured@gimnazija-druga-os.skole.hr
preskoči na navigaciju