Studijsko putovanje jezičara u Švicarsku, zemlju točnosti, čokolade i sira

Autor: Amra Hodžić, 5. 11. 2012.

II. gimnazija Osijek (Jezična) svojim učenicima nudi mogućnost pohađanja DSD nastave. Naime, DSD (Deutsches Sprachdiplom) nudi mogućnost učenicima usavršavanja njemačkog jezika te polaganje ispita na kraju 4. razreda. U sklopu DSD nastave učenici II. gimnazije uputili su se na studijsko putovanje u Švicarsku.

Putovanje je započelo 01. studeni u večernjim satima. Prva postaja koja je bila cilj jezičara je grad mode i kulture, Milano. U Milanu su učenici sa svojim profesoricama posjetili Galleriu Vittorio Emanuele II, Milansku scalu, Milansku katedralu itd. Saznali su kako Milano s okolicom broji 4.3 milijuna stanovnika, da je Milanska katedrala jedna od najvećih u svijetu (u Italiji druga po veličini, veća je samo Bazilika sv. Petra u Rimu), posjetili brojne dizajnerske trgovine i uživali u šetnji gradom.
Uslijedio je nastavak vožnje prema Bernu, glavnom gradu Švicarske. Nakon smještaja u Youth Hostel Bern, jezičari su krenuli u šetnju. Uživali su u light showu na Bundesplatzu (glavnom trgu) i prošetali kroz staru jezgru.
Idućeg dana posjetili su Zürich, glavno trgovačko i kulturno središte Švicarske, te ujedno i najveći grad. U obilazak su ih poveli vodiči, a uz posjete svim crkvama, šetnju preko rijeke, učenici su oduševljeno dočekali šetnju ulicom Bahnhofstrasse. Naime, to je jedna od najljepših šoping ulica u Europi. Posjetili su Muzej igračaka i Paleontološki muzej. Ostatak poslijepodneva proveli su u trgovačkom centru Sihlcity.
Posljednji dan studijskog putovanja jezičari su posjetili Rezervat medvjeda Bern, jer upravo po medvjedima Bern je dobio ime. Potom je 40 učenika u pratnji 8 profesorica krenulo na dugi povratak kući. Putovanje u Švicarsku organizirale su i vodile prof. Mirna Kurtović i prof. Mirela Šarić uz pratnju prof. Lidije Blagojević i prof. Zrinke Vukojević – Tomašić.
Učenici kažu kako su zadovoljni, te da su gradovi prelijepi. Za Švicarsku kažu kako je uistinu zemlja točnosti, čokolade i sira, ali i predivnog krajolika. Profesorice dijele njihovo mišljenje i dodaju kako uvijek entuzijastično vode djecu na put u nadi da će im približiti njemački jezik.

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji