20. OBLJETNICA II. GIMNAZIJE OSIJEK U NAJSVEČANIJEM RUHU

Autor: Lidija Blagojević, 19. 3. 2012.

Cijeli tjedan, od 19. – 23. ožujka II. gimnazija kroz razne aktivnosti obilježava svoj dan, a kako je ova godina posvećena učenju njemačkog jezika, danas smo ugostili predstavnike Njemačkog veleposlanstva i veleposlanika Bernda Fischera.

Jedan od glavnih razloga zbog čega sam danas ovdje jest 20. obljetnica II. gimnazije Osijek. Između ove škole i njezinih učenika te nas Nijemaca velika je poveznica, a možete ju i sami vidjeti na ulazu u školu. II. gimnazija partner je škola s Njemačkom i to je upravo ono što me najviše veseli, istaknuo je cijenjeni gost naše škole, veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj, Bernd Fischer.
Uz mnogobrojne i dugotrajne pripreme, sve je bilo apsolutno spremno za današnje svečano otvorenje obilježavanja Dana škole. U 10.30 h uz tamburaše, šokice i pjesmu, dočekali smo u našoj školi veleposlanika Savezne Republike Njemačke u Republici Hrvatskoj dr. Bernda Fischera. Nakon hrvatske i njemačke himne, ravnateljica prof. Marija Šerić održala je pozdravni govor koji je, kao i uvijek, bio izrazito srdačan. Našim gostima, sugrađanima, profesorima i učenicima, obratio se veleposlanik Fischer i istaknuo važnost dobrih odnosa dviju zemalja, prednosti Europske unije, ili kako ju Fischer naziva Europska obitelj, i važnost učenja njemačkog jezika. Uz kratki umjetnički program naših učenika došlo je vrijeme i za otvorenje izložbe. Izložbu je otvorio profesor povijesti Vladimir Minarik. Napomenuo je kako je u toj izložbi pokazana prošlost naše škole u posljednjih 20 godina i sve ono što nas čini posebnima i ponosnima. Gosti su zainteresirano pogledali izložbu, a veleposlanik dr. Bernd Fischer dobio veliki aplauz rekavši kako u Hrvatskoj nema nijednog grada poput Osijeka! Za ovu priliku profesorica Nives Merčep s učenicima je pripremila improvizirani Berlinski zid s porukama svih učenika koji je danas srušen.
Uslijedila je video konferencija koju je organizirala profesorica Lidija Blagojević kao susret bivših i sadašnjih učenika II. gimnazije Osijek. Bivši učenici koje smo danas susreli su: Kristina Pešić Biondić (novinarka HRT – a), Domagoj Talapko (bavi se elektroenergetikom), Ivan Lehocki (geofizičar), Ana Lehocki Samardžić (bavi se povijesno – poredbenim jezikoslovljem, književnim radom, predaje mađarski jezik i književnost), Igor Vlajnić (dirigent), Maja Ravlić i Magdalena Kozić (studentice na Sveučilištu u Zadru). Susret je prošao odlično. Sadašnji učenici postavljali su pitanja bivšima, saznali mnoge zanimljive odgovore, dobili neke naputke i sve goste dobro zabavili. S nama su uživo u studiju, tj. učionici informatike, bile Kristina Pešić Biondić i Ana Lehocki Samardžić. Današnje prijepodnevne događaje popratili su mnogobrojni mediji, a izdvajamo Osječku televiziju, Slavonsku TV i HRT. Naša škola bila je ispunjena profesionalnim kamerama televizijskih kuća, blicevima fotoaparata i dobro naćuljenim ušima svih gostiju.
U 12:30 predstavljena je monografija izdana povodom ove svečane godišnjice. Monografiju su predstavili  dr. sc. Andrija Zdravčević, mr. sc. Marina Vinaj i mr. sc. Ljuba Radman. Monografija će uskoro biti dostupna u pdf formatu i na ovim stranicama.
U 18:00 sati u Klubu knjižare Nova dr. sc. Velimir Petrović održao je predavanje „O essekerskom narječju“. Predavanje je bilo vrlo zanimljivo i dobro posjećeno.
U 19:00 u školi je održana projekcija filma „Good bye Lenin“ na njemačkom jeziku.
Fotografije pogledajte u fotogaleriji.

Amra Hodžić, 1.c