Uspješno predstavljene poduzetničke ideje u okviru projekta Erasmus+

Autor: Lidija Blagojević, 29. 11. 2016.

II. gimnazija Osijek partner je škola u Erasmus+ projektu pod nazivom Znanjem do razvoja. Projekt se ostvaruje u suradnji s Gimnazijom Ptuj iz Slovenije, koja je koordinator projekta i začetnik ideje o uključivanju poduzetnosti u gimnazijsko školovanje. Na ovom zahtjevnom projektu sudjelovali su profesori II.gimnazije Osijek s učenicima jedne eksperimentalne skupine, sadašnjim 4.c razredom.

Projekt Erasmus+ obuhvatio je sveukupno 2234 učenika i 236 profesora u tri države: Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj. Cilj projekta jest razvijanje inicijativnosti i kompetencija poduzetnosti kako kod učenika, tako i kod profesora. Tijekom uspješne 2015./2016. godine, učenici 4.c su radili na 5 poduzetničih zadataka, osmišljenih s ciljem ranije navedenih sposobnosti. U provedbi raznih modela sudjelovali su i lokalni poduzetnici čija je uloga u projektu bila ujedno i mentora i korisnika. Učenici su npr. panirali uređenje prostora za gluhoslijepe osobe uz vodstvo gospodina Damira Jukića, i osmišljavali mjesečni plan promotivnih aktivnosti putem socijalnih mreža uz vodstvo gospođe Ane Rogine. Učenici 4.c te njihovi profesori mentori ponosni su i zadovoljni radom postignutim tijekom godine 2015./2016. te se raduju budućim projektima i suradnjama. Znanjem do razvoja učenici su razvili poduzetničke sposobnosti koje smatraju ključnima za oblikovanje njihove budućnosti. Uključivanje kompetencije poduzetnosti i incijativnosti u sustav obrazovanja, pridonosi aktivnijem i konkurentnijem sudjelovanju učenika i profesora u dinamičkoj i razvijenoj europskoj okolini. Za poslijednji poduzetnički zadatak učenici su u timovima izlagali vlastite poduzetničke ideje i načine njihove realizacije, od potrebnih materijala, budžeta pa do mogućih prepreka u njihovom ostvarivanju. Kao što je bilo vidljivo iz njihovih izlaganja, suradnja škole, okoline i lokalne zajednice ključna je za razvoj vještina, sposobnosti i znanja mladih te samim time i za uzajamnu pomoć pojedinca i zajednice. Uz pomoć svojih mentora, učenici su osmislili poduzetničke ideje poput hotela za pse i mačke, interaktivne kompanije Inspisac čija je uloga pomaganje mladim, ali i iskusnim piscima u promoviranju svojih radova te moderne ideje poput pametnog tuša i multifunkcionalnog selfie sticka.

Učenici II. gimnazije raduju se budućim poduzetničkim projektima poput Znanjem do razvoja radi stjecanja poznanstava i suradnji s učenicima drugih škola, a profesori budućim pothvatima koji će istaknuti iznimne sposobnosti i potencijal učenika naše gimnazije                                                                                                                                                                                David Gašo, 2.c

Ukupno: 195406

« Lipanj 2017 »