Razvijaj vještine uz društvene igre!

Autor: Nives Merčep, 2. 2. 2024.

Klub učenika „Tamnice i zmajevi“ pozivaju sve zainteresirane da zaprate Instagram stranicu kluba (http://tinyurl.com/tamniceizmajevi) na kojem se redovito objavljuju sadržaji vezani za rad i aktivnosti kluba. U nastavku je izvještaj rada Kluba tijekom prvog polugodišta.

Prvi sastanak kluba održao se 18. 9. 2023. te je i tada klub osnovan. Za prvu predsjednicu kluba imenovana je Kristina Zelić, a za počasnu predsjednicu Lara Almaši – koja je bila inicijatorica osnivanja kluba, pod mentorstvom nastavnika sociologije i etike Nikole Čuraja.

Prisutni članovi su se složili oko misije kluba u promicanju kulture igranja društvenih igara u školi, dok je cilj kluba osmišljavati aktivnosti i radionice koje bi omogućile primjenu društvenih igara u nastavi.

U nastavku dajemo kratki pregled nekih od vještina koje smo razvijali igrajući različite igre:

The Village:

• Strateško razmišljanje: Planiranje i upravljanje resursima u igri
  • Donošenje odluka: Igrači moraju donositi ključne odluke koje utječu na njihov napredak
  • Procjena rizika: Procjena rizika povezanih s različitim radnjama u igri

Cards Against Humanity:

• Kreativnost: Izrada duhovitih i humorističnih odgovora potiče kreativnost
  • Vještine komunikacije: Učinkovito prenošenje humora i ideja drugim igračima
  • Socijalna osjetljivost: Razumijevanje i uvažavanje drugih

Make and Break:

• Timski rad: Suradnja s drugima kako bi se gradile i razgrađivale strukture
  • Prostorna svijest: Razumijevanje kako se različite komponente slažu
  • Rješavanje problema: Svladavanje izazova koji se pojavljuju tijekom gradnje i razaranja

Dixit:

• Kreativno izražavanje: Prijenos ideja putem apstraktnog i maštovitog pripovijedanja
  • Vještine interpretacije: Razumijevanje značenja iza naputaka drugih igrača
  • Komunikacija: Učinkovito komuniciranje apstraktnih koncepata vizualnim i verbalnim znakovima

Mansion of Madness:

• Kritičko razmišljanje: Analiziranje tragova i donošenje zaključaka za rješavanje misterija
  • Suradnja: Rad s drugim igračima kako bi razotkrili misterij
  • Donošenje odluka pod pritiskom

Red Flags:

• Vještine uvjeravanja: Uvjeravanje drugih da odaberu vaše karte tijekom igre
  • Kritičko vrednovanje: Procjena pozitivnih i negativnih aspekata različitih scenarij.
  • Socijalna osjetljivost: Razumijevanje i uvažavanje drugih igrača

Pulp Cthulhu:

• Igranje uloga: Razvijanje i prikazivanje jedinstvenih likova unutar igre
  • Pripovijedanje
  • Suradničko rješavanje problema: Rad s drugima kako bi se nosili s izazovima predstavljenim u igri

U međuvremenu do drugog sastanka članovi kluba su napravili Instagram kluba, Discord server kluba, poster za promociju kluba i popis željenih društvenih igara.

U nastavku se nalazi kronologija rada kluba u prvom polugodištu napisana od strane predsjednice kluba Kristine Zelić.

Drugi sastanak je održan 31. 10. 2023. to je ujedno i prvi sastanak gdje su članovi kluba zajedno s mentorom prof. Čurajem i pedagogom Dariom Österreicherom igrali Dixit i Activity.

Treći sastanak održan je 14. 11. 2023. tada su članovi raspravljali o organizaciji Instagrama i motiviranju učenika_ca  za članstvo u klubu.

Četvrti sastanak je bio održan online 19. 11. 2023. preko Discorda. Kristina Zelić je pripremila prezentaciju za nove članove kluba i pojasnila kako se igra Dungeons and Dragons. Nakon prezentacije novi članovi su mogli postaviti pitanja. Dogovoreni su rokovi za pravljenje likova za igru i datum kada će ukratko dobiti priču njihove avanture koji bi vodila Lara Almaši.

U međuvremenu Lucija Kečinović pravi novu sliku profila kluba i novi logo kluba

Peti sastanak je isto održan online preko Discorda 2. 12. 2023., dogovoreno je pravljenje informacijskih storya na Instagramu o društvenim igrama koje je klub zatražio. Dodatno je uređen Instagram kluba te je dogovorena raspodjela organizatora kluba po društvenim igrama koje ih zanimaju.

Šesti sastanak održan je 8. 12. 2023. u učionici 8a u školi. Članovi kluba su igrali Mansion of Madness i Red Flags.

Tijekom praznika 27. 12. 2023. održan je sedmi sastanak kluba tijekom kojega su članovi igrali Cards Against Humanity i Dixit.

Osmi sastanak održan je 29. 12. 2023. te su članovi uz pomoć bivšeg učenika Mirka Bona stvorili svoje likove za Pulp Cthulhu. Osim toga ostali članovi su igrali Make and Brake i Cards Against Humanity.

Deveti sastanak održan je 2. 1. 2024. te je fokus sastanka bio Pulp Cthulhu koji vodi naš bivši učenik Mirko.

4. 1. 2024. održan je deseti sastanak koji je ponovno bio usmjeren na naše članove koji su dio avanture unutar svijeta Pulp Cthulhua.

Jedanaesti sastanak održan je 5. 1. 2023., najprije su članovi zaključili o potrebi reguliranja rada Kluba donošenjem statuta. Nakon formalnog dijela sastanka, Kristina Zelić održala je radionicu Dixita koju će provoditi na satima razrednika s učenicima. Nakon radionice članovi su preostalo vrijeme iskoristili kako bi probali igrati Village.

Vrh obrasca

Tekst priredio: Nikola Čuraj