Edukacija u Osijeku u okviru projekta "Znanjem do razvoja"

Autor: Marijana Jurić, 5. 4. 2016.

Zahvaljujući projektu Erasmus+ „Znanjem do razvoja“, učenici i profesori gimnazije Ptuj posjetili su učenike II. gimnazije u Osijeku. Kao i pri prvotnom susretu u Sloveniji i ovoga je puta cilj bio razmjena znanja, ali i stjecanje novih znanja i vještina. Edukacija je trajala od 14. do 18. ožujka 2016. godine. Treća razmjena planirana je za realizaciju u mjesecu rujnu 2016. u Ptuju.

Drugi dio edukacije iz temeljne kompetencije poduzetnosti i inicijativnosti održan je od 14. do 18. ožujka 2016., kada nas je posjetilo 28 učenika i 6 profesora iz Gimnazije Ptuj. U ovoj je edukaciji iz II. gimnazije Osijek sudjelovalo 37 učenika i 14 profesora (projektni tim). U ovom smo se tjednu usmjeravali na područje samopouzdanja i optimizma, te vodstva kao poduzetničkih subkompetencija.

U realizaciji edukacije sudjelovali su predavači iz Hrvatske koji su najbolje odgovarali navedenim temama. Među njima su:

• Ana Kurtović, Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet u Osijeku
  • Predrag Pale, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Sveučilište u Zagrebu
  • Željko Zoričić, konzultat i trener, Treći Gabrijel d.o.o
  • Boris Perković i Antun Balog, Fresh Box Media
  • Josipa Mamužić i Marinela Ivić, udruga Klikeraj
  • Antonija i Dinko Blažević, Broadway plesni studio
  • Domagoj Jukić, udruga mladih za mlade „Vrtuljak“
  • Marija Heffer, Medicinski fakultet u Osijeku

U petodnevnom rasporedu uz zanimljiva i poučna predavanja o važnim vrijednostima i kvalitetama poput samopouzdanja i vodstva, nalazile su se i brojne zanimljive aktivnosti. Učenici iz Ptuja bili su oduševljeni radionicama poput Brodway Dance-a, snimanja himne te spota samoga projekta, ali i obilaskom grada Osijeka. Unatoč poprilično ispunjenom rasporedu, učenici su imali i zasluženo slobodno vrijeme koje su većinom provodili zajedno i upoznavajući grad. O uspjehu edukacije najbolje govore rezultate evaluacijske ankete, prema kojoj su učenici edukaciju procijenili prosječnom ocjenom 4, a profesori ocjenom 4,6.

Posebno se zahvaljujemo institucijama i tvrtkama grada Osijeka, koje su nas kroz ovaj tjedan podržale:

• Odjel za kulturologiju, Sveučilšte J.J.Strossmayera u Osijeku
  • Hrvatsko narodno kazalište Osijek