Izlet planinara II. gimnazije u Čarobnu šumu

Autor: Lidija Blagojević, 18. 9. 2016.

17. rujna 2016. godine u organizaciji PD “Zanatlija” i skupine “Dumina” organiziran je prvi planinarski izlet ove školske godine i to na na Dilju. Pod vodstvom prof. Tihane Pavičić, na izlet je krenulo 16 učenica i učenika II. gimnazije iz 3.c i 2.d razreda.

Krenuli smo u 8 sati autobusom zajedno s učenicima I. gimnazije i malim i velikim učenicima SOS dječjeg sela Ladimirevci te s nekolicinom starijih planinara. Putujemo  put Slavonskog Broda preko Čajkovaca, Donjih Andrijevaca i  Garčina sve do Rastušja, rodne kuće hrvatskoga barda Dragutina Tadijanovića. Još u autobusu čitamo njegovu biografiju i neke od najljepših pjesama  na hrvatskom i na engleskom jeziku, jer je s nama na izletu i  Francesca van de Bergh, učenica iz Belgije. Pred Tadijinom kućom čeka nas njegov nasljednik, gosp. Miroslav Bjelobrk i pokazuje nam kuću i štagalj, a mi se upisujemo u spomen knjigu.

Pridružuje nam se lokalni vodič Ivica Klem i obećaje nam nezaboravan dan u Čarobnoj šumi, kako je on naziva, nadahnuto govoreći o potrebi da dobro otvorimo oči i uši i koristimo ih kao miš na računalu.

Dolazimo prvo do Brodskih Zdenaca i lokalnog groblja na kojem se nalazi crkvica Sv. Petra i hrast star nekoliko stotina godina. Naš vodič Ivica pripovjeda o banu Berislaviću i njegova četiri sina po kojima su crkvice u okolnim selima dobile svoja imena:  crkva Sv. Benedikta u Oriovčiću, Sv. Stjepana u Glogovici i Sv. Vida u Rastušju. Slikamo se svi pred starim hrastom i krećemo prema izvoru Bukovac. Iako lagano pada kiša i blato je, čini se da to nikom ne smeta. Smijemo se psu Neli koja trčkara oko nas i ulazi u najdublje blato i svaku baru. Na izvoru punimo boce pitkom vodom, umivamo se i tražimo okamine školjaka Panonskog mora iz razdoblja Miocena stare nekoliko milijuna godina. Oko nas cijelim putem golema stabla kojima je naš vodič dao imena. Tu su stablo Svjetionik, Žirafa, Stopalo, Ljuljačka,  Romeo i Julija..... i mnoga druga. Ne možemo se načuditi s koliko ljubavi ovaj čovjek govori o prirodi i šumi koju redovito sam održava. Stižemo u Davorinovo sklonište na Pljuskari i slijedi okrjepa i slikanje pred planinarskom kućom. Čarobnom šumom nastavljamo sve do brodskog vinogorja i planinarskog doma “Đuro Pilar” gdje nas domaćini čekaju s pripremljenom vatrom za roštilj i kruhom s mašću. Roštiljamo i ležimo umorni nakon pet sati hoda, ali zadovoljni ovom izvanučioničkom nastavom u kojoj je bilo raznih sadržaja. U autobusu na povratku kući bilo je i pjesme, kao u neka stara dobra vremena......

Fotografije pogledajte u fotogaleriji.

Ukupno: 190825

« Svibanj 2017 »