Suradnja II. gimnazije i osječkih rotarijanaca

Autor: Lidija Blagojević, 10. 7. 2015.

Po lijepome će drugo polugodište netom završene školske godine pamtiti Jelena Samac i Petra Plavšić, učenice 1.a razreda Druge gimnazije iz Osijeka. Uz svesrdno zalaganje i pomoć škole, posebice prof. Miriam Goll, razrednice, te Rotary kluba Osijek, te su dvije učenice provele sedam dana na studijskom putovanju u Izraelu.

U programu razmjene učenika Rotary Young Leadership Award sudjelovala je i grupa od 18 hrvatskih učenika, Osječanke su pak bile jedine predstavnice iz Slavonije. Za njih je ovaj posjet imao dvojaki karakter.

- Jasno je da smo za boravka u Izraelu, odnosno tijekom posjeta Jeruzalemu, Tel Avivu, Haifi i obali Mrtvog mora, imali priliku upoznati se s načinom života i kulturom koji su, moram priznati, posve drukčiji od naših i onog što smo mislili o njima - kaže Jelena.

Petra je pak još pod dojmom posjeta Yad Vashemu, muzeju holokausta.

- Poruka koju smo ponijeli iz tog muzeja nije samo poruka o stradanju nego o životu koji su ti ljudi vodili prije svoga stradanja - kaže Petra.

Posjet Hrvata toj zemlji imao je i diplomatsku notu, posjetili su, naime, hrvatskog veleposlanika u Izraelu.

S druge strane, sudionici, pa i dvije osječke gimnazijalke, na putovanju su imali i niz edukativnih radionica – multikulturalnih seminara. S vršnjacima iz još nekoliko europskih zemalja i, jasno, sa svojim domaćinima stjecali su vještine o produbljivanju prijateljstva te komunikaciji unutar grupe različitih ljudi...

- I to je nešto što su nam Jelena i Petra donijele natrag. O svojim su iskustvima govorile pred svojim razredom, pa su tako i sa svima nama podijelile svoja saznanja - pridružila se razgovoru razrednica Goll. I, naravno, budući da su obje učenice Jezične gimnazije, bila je to izvrsna prilika da praktički provjere naučeno.

- I Jelena i ja iz osnovne škole dolazimo s poznavanjem engleskog jezika, a put u Izrael bio je prilika da provjerimo i ono što smo u školskoj godini naučile iz njemačkog jezika. Mislim da smo dobro prezentirale našu školu i Osijek - ponosno će Petra. Nakon povratka te dvije učenice prezentaciju su održale i pred članovima Rotary kluba Osijek.

- Ovo nije prva suradnja našeg kluba i Jezične gimnazije u programu razmjene - rekao je Otmar Rubin, voditelj klupskog Odbora program razmjene, a Ivan Đurkić, predsjednik kluba, najavljuje i proširivanje aktivnosti u razmjeni studenata, ali i samih članova kluba.

Dario KUŠTRO

Izvor: www.glas-slavonije.hr