Par koraka do Mališčaka

Autor: Lidija Blagojević, 16. 2. 2018.

11. veljače 2018. održan je prvi ovogodišnji izlet planinarske skupine Dumina, PD Zanatlija,  na kojem je sudjelovalo i 20 učenika naše škole.

Budući da ove zime nije bilo snijega i nije bilo moguće uživati u zimskim radostima sanjkanja i skijanja na snijegu, planirani izlet u Daruvar zamijenio je izlet na Mališčak na Papuku. Na izletu je bilo 103 sudionika, velikih i malih planinara pod budnim okom njihovih profesorica, nastavnica, planinarskih vodiča i pripadnika HGSS.

20 učenika prvih, drugih i trećih razreda je odlučilo te nedjelje izaći iz svojih toplih domova i dan provesti u prirodi. Iz Osijeka smo krenuli u 8 sati, u Našicama napravili polusatnu stanku za već tradicionalni burek i došli do Velike. Iz Velike smo krenuli na uspon preko grebena Turjak do Mališčaka i usput se divili prvo jaglacima, šafranima i kukurijeku, a zatim i snijegu koji nas je dočekao na vrhu od  732  m. Stariji planinari su požurili do vrha kako bi nam pripremili vatru za roštilj. Cijelim putem smo se fotkali, učili o hrvatskim biljkama na poučnoj botaničkoj stazi i grudali. Na vrhu su pripadnici HGSSa i vodičke službe pripremili obuku vezanja planinarskih čvorova i sigurnosnih rukohvata, a bilo je i mogućnosti hodanja po užetu. Vrh Mališčak neki nazivaju i balkon, jer se od gore pruža vidik prema ostalim vrhovima Papuka. Nakon obilnog nedjeljnog ručka spustili smo se preko Pliša do Velike i kući se vratili puni dojmova u 19 sati. Fotografije u Fotogaleriji.

Tihana Pavičić, prof.

Vremenik pis. provjera